جستجوی پزشکان

اقدامات پزشکی سرپایی

اقدامات پزشکی سرپایی
دوشنبه 04 جولای 2016
اقدامات پزشکی سرپاییReviewed by شفا on Jul 4Rating: 5.0اقدامات پزشکی سرپاییبسیاری از اقدامات پزشکی مثلا کلونوسکوپی ، ترمیم فتق ، جراحی آب مروارید ، عمل های جراحی زیبایی و تصویر برداری (مثلا آنژیوگرافی) به طور سرپایی انجام می شوند و بیمار احتیاج به بستری شدن ندارد .

اقدامات پزشکی سرپایی

بسیاری از اقدامات پزشکی مثلا کلونوسکوپی ، ترمیم فتق ، جراحی آب مروارید ، عمل های جراحی زیبایی و تصویر برداری (مثلا آنژیوگرافی) به طور سرپایی انجام می شوند و بیمار احتیاج به بستری شدن ندارد .

بسیاری از این اقدامات نیاز به این دارد که فرد ناشتا باشد بنابراین باید بیمار مراقب باشد که دچار افت قند و یا دچار افزایش بیش از حد قند خون نشود . مادۀ حاجبی که در حین تصویر برداری استفاده می شود می تواند بر عملکرد کلیه اثر سوء داشته باشد به خصوص که اگر دیابت بیمار درگیری کلیوی هم داده باشد .

در زیر توصیه هایی به بیمار دیابتی قبل ، حین و بعد از اقدام درمانی بیان شده است :

اگر بیمار تحت درمان با داروی خوراکی باشد :

بسیاری موارد بیمار می تواند داروی معمول خود را روز قبل از اقدام پزشکی مصرف کند ولی باید آن را در روز اقدام پزشکی قطع کند و زمانی دوباره آن را شروع کند که به او اجازه غذا خوردن داده باشند . اگر بیمار تحت درمان متفورمین باشد لازم باشد حین تصویر برداری به او مادۀ حاجب تزریق شود ، از او خواسته می شود که متفورمین خود را دو روز قطع کند تا اینکه کراتین سرم او این قضیه را تأیید کند که کلیه بیمار در اثر مادۀ حاجب صدمه ندیده است . وقتی بیمار متفورمین خود را قطع می کند لازم است که از داروهای دیگری مثل repaglinide ،  tolbutamid و حتی انسولین استفاده کند تا زمانی که بتواند از متفورمین استفاده کند .

در زمان ترخیص از بیمارستان :

قبل از اینکه بیمارستان را ترک کنید از پرستار و پزشک دربارۀ نحوۀ استفاده از داروهای دیابت و دفعات اندازه گیری قند خون در خانه سوال کنید .

آیا می دانید :

پیشگیری از بیماری :

ابتدا به بیماری دیابت می تواند ادارۀ بیماری های دیگر مثل آنفولانزا را پیچیده کند بنابراین تمام بیماران دیابتی بهتر است که هر دو سال واکسیناسیون برای آنفولانزا انجام دهند . واکسن پنوموکوک معمولا برای بیماران بالای ۶۵ سال توصیه می شود ولی بیماران بالای ۱۸ سال دیابتی می توانند برای کاهش خطر ابتلا به ذات الریه از آن استفاده کنند .

0919-300-2325