جستجوی پزشکان

کنترل دیابت حین بیماری،اقدامات درمانی

کنترل دیابت حین بیماری،اقدامات درمانی
یکشنبه 03 جولای 2016
کنترل دیابت حین بیماری،اقدامات درمانیReviewed by شفا on Jul 3Rating: 5.0کنترل دیابت حین بیماری،اقدامات درمانیاگر شما علاوه بر دیابت مبتلا به بیماری دیگری نیز می باشید باید دقت بیشتری داشته باشید چرا که در زمان بیماری ، عوامل دیگری وجود دارند که کنترل قند خون را نحت تاثیر قرار می دهند :• هورمون های استرس در بدن شما بالا رفته که می تواند منجر به افزایش قند خون شود مگر آنکه شما به درستی دوز داروهای دیابت خود را تنظیم کنید .

کنترل دیابت حین بیماری،اقدامات درمانی

اگر شما علاوه بر دیابت مبتلا به بیماری دیگری نیز می باشید باید دقت بیشتری داشته باشید چرا که در زمان بیماری ، عوامل دیگری وجود دارند که کنترل قند خون را نحت تاثیر قرار می دهند :

• هورمون های استرس در بدن شما بالا رفته که می تواند منجر به افزایش قند خون شود مگر آنکه شما به درستی دوز داروهای دیابت خود را تنظیم کنید .

• به دلیل بی حرکتی حین بیماری ، سطح قند خون بالا می رود .

• به دلیل بی اشتهایی حین بیماری ، شما ممکن است به مقدار کافی غذا نخورید و به داروهای دیابت کمتری نیاز داشته باشید .

• داروهایی که جهت درمان بیماری مصرف می شود ممکن است بر سطح قند خون نیز تأثیر بگذارد ،مثلا پردنیزولون برای حملات آسم

اگر بیماری تحت درمان انسولین به بیماری دیگری مبتلا شد چه باید بکنیم؟

هیچ وقت انسولین خود را قطع نکنید ، بسته به شدت بیماری شما به انسولین بیشتر یا همان انسولین سابق ممکن است نیاز داشته باشید . اگر بیمار مبتلا به دیابت نوع یک انسولین خود را قطع کند احتمال ابتلای او به کتواسیدوز دیابتی زیاد است . اگر بیمار روی رژیم انسولینی پایه − bolus باشد باید همان مقدار انسولین طولانی اثری که قبل از بیماری تزریق کرده ، استفاده کند . در مورد انسولین bolus برای پوشش وعده غذای مصرفی ، اگر بیمار استفراغ می کند و نمی داند که میتواند وعده غذایی خورده شده را نگه دارد لازم است که تزریق انسولین را تا بعد از مصرف غذا به تعویق بیندازد و هر سطح بالای قند خود را با آنالوگ های سریع الاثر انسولین جبران کند .

اگر بیمار مبتلا به دیابت نوع دو می باشد و تحت درمان با انسولین های مخلوط آماده می باشد (دو بار در روز) می تواند دوز قبل از بیماری خود را در صورتی که مطمئن است که می تواند غذای مصرفی خود را نگه دارد و هضم کند ، ادامه دهد ولی اگر در این باره مطمئن نیست باید با پزشک خود مشورت کند ، چرا که ممکن است نیاز به کاهش دوز انسولین به میزان 50-75% داشته باشد .

0919-300-2325